Nowotwór jelita grubego jest drugim, po raku płuc u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najczęściej występującym nowotworem w Polsce. Co roku jest diagnozowany u 16 tysięcy osób w naszym kraju. Każdego dnia z powodu raka jelita grubego umiera w Polsce około 30 osób. Nowotwór jelita grubego, jak każdy, kiedy jest wcześnie wykryty daje lekarzom szansę na szybkie podjęcie leczenia i zastosowanie odpowiedniej terapii przeciwnowotworowej.
Kolonoskopia jest badaniem, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego przy użyciu giętkiego przyrządu wyposażonego w kamerę i źródło światła, czyli tzw. kolonoskopu. Z racji tego, że dla niektórych badanie to może okazać się mało komfortowe i niekiedy bolesne to w szczególnych przypadkach może się odbyć w znieczuleniu. Należy jednak pamiętać, że kolonoskopia jest badaniem w pełni bezpiecznym.
Rozwój nowotworu jelita grubego
W przypadku różnego rodzaju nowotworów najważniejsze jest odpowiednio wczesne wykrycie zmian chorobowych. Nowotwór jelita grubego rozwija się powoli, w pierwszej fazie przyjmując formę łagodnych zmian, zwanych polipami. Dopiero po dłuższym czasie przechodzi w niebezpieczną, wymagającą intensywnego leczenia onkologicznego chorobę. Usunięcie polipów w początkowym stadium pozwala zapobiec rozwojowi raka. Osoby regularnie poddające się badaniom kontrolnym same sobie dają więc szansę na zdrowe życie.
Jak przygotować się do badania?
Decydując się na badanie, należy się do niego odpowiednio przygotować. Najlepiej, jeśli kilka dni przed badaniem przejść na dietę półpłynną. Można pić kawę, herbatę, wodę czy soki, a także jeść zupy, najlepiej zupy kremy.
W dniu poprzedzającym badanie można zjeść jedynie śniadanie. Po południu powinno zacząć się właściwe przygotowanie do badanie, czyli przyjmowanie specjalnego preparatu przeznaczonego do oczyszczenia okrężnicy. Reakcją organizmu będą liczne wypróżnienia. Od tego momentu nie możesz już nic jeść, aż do momentu badania. Można jedynie pić małe ilości czystej, niegazowanej wody.
Jak często należy robić kolonoskopię?
Wystarczy zrobić kolonoskopię raz. Dalsze postępowanie i ewentualne leczenie zależy od tego, czy badanie wykryje jakieś zmiany chorobowe.
W wielu miastach Polski spełniając określone warunki można zupełnie za darmo wykonać badania przesiewowe jelita grubego. Warto więc skorzystać, być może dając sobie szansę na nowe życie.
Bardzo fajny jest pomysł dotyczący tych badań przesiewowych jelita grubego. Patrząc na to jak duże żniwo zbierają teraz różnego rodzaju nowotwory nie korzystając z takich badań szkodzimy sami sobie. Warto więc korzystać ze wszystkich możliwych okazji żeby się zbadać.