Dziecko jest  wymagającym pacjentem zarówno dla lekarza pediatry jak również dla lekarza stomatologa. Z dzieckiem należy postępować w inny sposób niż z osobą dorosłą. To bardzo wrażliwa istota która jeszcze nie zawsze rozumie na czym będzie polegało badanie bądź leczenie.

 

Do dziecka trzeba mieć odpowiednie podejście, trzeba być dla niego miłym aby zyskać jego zaufanie. Dziecko u stomatologa musi czuć się bezpiecznie. Nici z leczenia jeśli dziecko będzie przestraszone, będzie płakało. Nie można do tego dopuścić. Stomatolog musi być osobą któremu dziecko zaufa, wówczas pozwoli wykonać przegląd stomatologiczny, nawet leczenie.

W jaki sposób zyskać zaufanie dziecka w gabinecie stomatologicznym?

 

Z pewnością pomoże w tym odpowiedni wystrój gabinetu. Są typowe gabinety stomatologiczne, dziecięce, kolorowe, gdzie  lekarz ma kolorowy fartuch, ściany są ozdobione. Lecz również w tradycyjnym gabinecie może być mogą być elementy przyjazne dziecku-  kolorowe obrazki ewentualnie gadżety, które lekarz wręczyć dziecku na koniec wizyty. 

 

Dziecko powinno się oswoić z nowym miejscem, dlatego też na pierwszej wizycie nie zaleca się wykonywania żadnego badania. Dziecko powinno się jedynie zapoznać z gabinetem, obejrzeć co się w nim znajduje. Lekarz może opowiedzieć do czego służą przyrządy,  pozwolić dziecku usiąść na fotelu stomatologicznym, podnieść i w górę opuścić w dół,  tak aby poczuło się choć trochę pewniej i bezpieczniej. Dopiero na kolejnej wizycie warto spróbować wykonać przegląd stomatologiczny. Dziecko już chętniej usiądzie na fotelu ponieważ wie, że nic złego tam się nie dzieje. Podczas wykonywania przeglądu również nie będzie go nic bolało. Lekarz pokażę przyrząd który dmucha powietrzem, lustereczko stomatologiczne. Odpowiednie podejście sprawi, że zyska zaufanie dziecka. 

 

 Oczywistym jest, że kiedy dziecko ma próchnicę to należy ją wyleczyć. Na szczęście obecnie na rynku są różne metody znieczulenia. Niekoniecznie musi to być tradycyjna strzykawka z długą  igłą, na której widok dziecko zaczyna płakać. Obecnie przyrządy do znieczulania wcale nie przypominają tych tradycyjnych igieł, a wyglądem przypominają bardziej długopis. Takie elektroniczne dozowanie znieczulenia jest dużo mniej bolesne ponieważ ilość jest dozowana komputerowo,  jest to jedynie minimalne wkłucie. Po znieczuleniu dziecko nie będzie odczuwa bólu przy leczeniu, dlatego też nie będzie się bało kolejnej wizyty u lekarza stomatologa.

 

Gdzie można znaleźć takie gabinety?

Stomatologia w Krakowie jest bardzo dobrze rozwinięta. W tym mieście dostępne są gabinety stomatologiczne wyposażone w nowoczesne metody znieczulania. Są też gabinety które są typowo przeznaczone dla małych pacjentów. Wystarczy poszukać w Internecie takich informacji. Można pójść z dzieckiem, obejrzeć gabinet, to nic nie kosztuje, a dziecko będzie czuło się pewniej oraz bezpieczniej. Dziecko po wykonaniu przeglądu stomatologicznego bądź leczenia może otrzymać od lekarza dentysty pewien gadżecik mini prezencik, może to być naklejka, kolorowanka, breloczek, coś co sprawi mu radość i zachęcić do kolejnej wizyty. 

Dostępne są również kolorowe plomby które dzieci bardzo lubią. Dzisiaj można mieć plombę nie tylko białą, ale również niebieską, różową czy zieloną. To również zachęca dzieci do leczenia zębów. Niektóre gabinety stomatologiczne wyposażone są również w telewizor i podczas leczenia dziecko może oglądać po prostu bajkę wybraną przez rodzica bądź lekarza. To umila czas i pozwala chodź na chwilę oderwać się czy zapomnieć o wykonywanym zabiegu.