Jak rozpoznać alergie u dzieci?

Katar i kaszel u dziecka nie zawsze oznaczają przeziębienie. Podobnie jest z bólem brzuszka i kolką. Kiedy do tych objawów dołącza przesuszona skóra i zaczerwienione policzki to przypuszczać można, że dziecko może mieć alergię. Może się ona pojawiać już u noworodków. U nich właśnie najczęściej obserwuje się alergie pokarmowe, zwłaszcza na nabiał, cytrusy oraz czekoladę.

Co zrobić kiedy zaobserwuje się u swojego dziecka wyżej wymienione objawy?

Z pewnością każdą niepokojącą sytuację należy skonsultować z lekarzem pediatrą. Powinien on dokładnie obejrzeć dziecko, zbadać je i przeprowadzić z rodzicem szczegółowy wywiad. Na tej podstawie będzie on w stanie określić czy dokuczliwe objawy są wynikiem infekcji czy też może być to alergia. W momencie podejrzenia alergii lekarz pediatra może skierować na dodatkowe badania do specjalisty alergologa. Dodatkową przesłanką wizyty u alergologa są występujące już w najbliższej rodzinie alergie.

Jakie są najczęstsze objawy alergii pokarmowej u niemowlaków?

Alergia pokarmowa najczęściej dokucza niemowlętom. Mają one wówczas różnego rodzaju objawy wynikające z niedojrzałego układu trawiennego u dziecka, który nie potrafi sobie poradzić ze wszystkimi pokarmami. Do typowych objawów oznaczających alergie u niemowlaków są częste ulewanie, wzdęcia, kolki, zaparcia bądź biegunki. Ponadto pojawiają się niekiedy sapka, katar, kaszel, niepokojący świszczący oddech ale również mogą to być problemy skórne takie jak atopowe zapalenie skóry, sucha, swędząca skóra, wysypka, zaczerwienienie.

U malutkich dzieci alergię najczęściej powodują białka mleka krowiego. Objawy mogą pojawiać się u dzieci, które są karmione mlekiem matki, ale również u tych które piją mleko modyfikowane. W przypadku dziecka karmionego mlekiem sztucznym należy zmienić mieszankę na inną, taką specjalną, zalecaną przez pediatrę. Należy dokładnie obserwować dziecko czy pojawia się poprawa stanu zdrowia dziecka.

W przypadku dzieci, które karmione są mlekiem matki zacząć należy z pewnością od zmiany diety mamy. Powinna ona wykluczyć ze swojej diety wszystkie pokarmy, które mogą powodować alergię. Z pewnością nie należy rezygnować z karmienia dziecka piersią, gdyż mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Odpowiednio dobrana dieta mamy, eliminująca uczulające składniki powinna wystarczyć aby dziecko nie reagowało alergicznie na pokarm mamy. Eliminację pokarmów należy zacząć z pewnością od nabiału, czyli mleka, śmietany, serów, jogurtów. Czasami pomaga wyeliminowanie również czekolady i ogólnie pojętych słodyczy ze sklepu jak również cytrusów. Pomóc może alergolog dziecięcy w Warszawie, który z pewnością pomoże dobrać odpowiednią dietę dla karmiącej mamy. Warto podjąć trud jakim jest z pewnością trzymanie odpowiedniej diety mamy karmiącej, ale wszystko to dla dobra dziecka karmionego piersią, które z pewnością lepiej poczuje się po zmianie diety mamy.