Jeśli rodzic u swojego dziecka obserwuje szybkie męczenie się bądź trudności ze złapaniem oddechu warto udać się po poradę do lekarza rodzinnego. Być może ten uzna za konieczny skonsultowanie sytuacji z lekarzem kardiologiem. Kłopoty z sercem dotyczyć  mogą bowiem również najmłodszych pacjentów.  W  ostatnich latach jest więcej zachorowań na choroby serca jak również na choroby układu krwionośnego wśród młodzieży oraz dzieci. Może to wynikać z wad rozwojowych ale również może mieć związek z innym trybem życia. W większości przypadków dolegliwości okazują się nie powiązane z chorobami serca warto jednak skonsultować wszystkie niepokojące objawy. Istotne jest wyodrębnienie poszczególnych dolegliwości oraz objawów. W zależności od tego właśnie zależy pilność konsultacji kardiologicznej. Powinien o tym zadecydować lekarz pierwszego kontaktu czyli lekarz rodzinny.

Niepokojącym sygnałem u dzieci może być szybkie męczenie się, nadmierna bladość oraz potliwość skóry, zasinienia na twarzy oraz na ustach, utrata tchu w trakcie płaczu, utrata wagi bądź słabe przybieranie na wadze. Te symptomy mogą świadczyć o chorobach serca. Dzieci starsze dzieci mogą o swoich problemach poinformować rodziców,  tego nie mogą zrobić maluchy które nie potrafią jeszcze czasami określić co im się dzieje.  Często lekarz zaleca obserwację gdyż istnieje szansa że dana choroba się cofnie 

Nowoczesna medycyna jest bardzo rozwinięta.  Szczególnie kardiolog dziecięcy w Warszawie pracujący w najnowocześniejszych szpitalach ma do dyspozycji całe spektrum możliwości leczenia chorób kardiologicznych u dzieci. Szpitale wyposażone są w różnego rodzaju aparatury,  które służą diagnostyce. 

Przy podejrzeniu chorób serca oraz wad serca najczęściej wykonywanymi badaniami są EKG czyli elektrokardiogram, ale również echo serca czyli ultrasonograficzne badanie jak również prześwietlenie. Czasami konieczne jest wykonanie szczegółowych badań krwi. Wszystkie te badanie można wykonać zarówno w Warszawie ale również w innych miejscowościach w Polsce. Aby dostać się do lekarza kardiologa można skorzystać z wizyty refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak mieć na uwadze że kolejki są niejednokrotnie bardzo długie i wynoszą nawet kilka miesięcy, a nawet lat. Do lekarza kardiologa można się udać jednak również na wizytę prywatną za którą niestety trzeba zapłacić. Z pewnością odbędzie się ona w szybszym terminie. Na wizytę w ramach NFZ  u lekarza kardiologa powinno się otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego.  W niektórych przychodniach istnieje możliwość szybszego dostania się na wizytę do kardiologa ponieważ umożliwiają one system rejestracji bieżącej. Nie  jest to jednak wiele placówek w naszym kraju. Ponadto w ramach rejestracji bieżącej zgłasza  się bardzo wielu chętnych, dlatego też pacjenci niekiedy czekają wiele godzin w kolejce na rejestrację a następnie na konsultację.  Ponadto istnieje bardzo mała liczba osób które przyjmowane są z racji rejestracji bieżącej – najczęściej jest to około 5 do 15 osób.  Udając się na wizytę prywatną nie potrzeba mieć skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. W większych miejscowościach konsultacje są łatwiej dostępne. Jest wiele przychodni umożliwiających szybkie konsultacje kardiologiczne Cena jednak jest dosyć wysoka ponieważ kształtuje się od około 100 do 250 zł za wizytę.