Usunięcie zęba chyba nikomu nie kojarzy się z czymś pozytywnym. Zwłaszcza kiedy usuwany jest ząb który boli.
Całkowite usunięcie zęba z jamy ustnej jest to ekstrakcja. Wykonuje się ją z różnych powodów. Pierwszym z nich może być duża próchnica, nachodzące na siebie zęby. Dzisiaj stomatologia jest dobrze rozwinięta i często udaje się uniknąć ekstrakcji zęba.
Zdarzają się jednak takie sytuacje kiedy niestety jest to konieczne i nie ma już innej możliwości, kiedy nie zadziała już leczenie zachowawcze ani leczenie kanałowe. Zęby które mają nieodwracalne zapalenie miazgi oraz tkanek twardych trzeba koniecznie usunąć ponieważ nie można ich już wyleczyć. Czasami powodem ekstrakcji jest również niedrożność kanałów bądź niedostateczna ilość tkanek zęba. Ponadto czasami zęby usuwa się z powodu stanów chorobowych przyzębia ponieważ takie zęby mogą same wypaść.
Przyczyną ekstrakcji może być również znajdowanie się korzenia zęba poza zębodołem. Częstym powodem usuwania zębów jest to, że zęby nie mieszczą się w szczęce, nachodzą na siebie i konieczne jest wówczas usunięcie jednego bądź nawet kilku z nich. Następnie często stosowany jest aparat ortodontyczny aby poprawić wygląd zębów. Usuwa się również zęby które są złamane, pęknięte na skutek bolesnych uderzeń, wypadków. Zęby usuwa się w na przykład gabinecie stomatologicznym w Krakowie w którym przyjmuje lekarz stomatolog. Zwykłą ekstrakcję zęba może przeprowadzić lekarz stomatolog, a w przypadku kiedy zęba należy usunąć chirurgicznie musi taki zabieg przeprowadzać już chirurg dentysta.
Po wyrwaniu zęba stomatolog w zębodole umieszcza tampon którego zadaniem jest zahamowanie krwawienia. Powinien on pozostać w jamie ustnej przez około 30 minut wówczas uformuje się w zębodole skrzep i zahamuje on krwawienie. Przez kilka godzin po wykonaniu zabiegu nie powinno się ani jeść ani pić- szczególnie dlatego ponieważ znieczulenie może nadal działać i można zakrztusić się jedzeniem.
Ważne jest również to aby po zabiegu przez co najmniej 24 godziny nie pić alkoholu oraz nie palić papierosów (warto je jednak odstawić nawet na kilka dni ponieważ nikotyna powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych ponadto może mieć wpływ na zaburzenia przepływu krwi i tkanki będą się wolniej goiły). Poza tym palenie papierosów może przyczynić się do tak zwanego suchego zębodołu czyli po ekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu. Zakaz palenia dotyczy także papierosów elektronicznych nie tylko tych tradycyjnych. Papierosy elektroniczne również zawierają w swoim składzie nikotynę. Alkohol również jest niewskazany choćby z uwagi na to że po ekstrakcji zęba stosowane są środki przeciwbólowe których nie powinno się łączyć z alkoholem.
Najlepiej aby przez kilka godzin po zabiegu odpoczywać nie stresować się, nie wykonywać intensywnej pracy fizycznej, nie korzystać z sauny bądź solarium ani nie kłaść ciepłych kompresów. Lepiej jest zastosować zimny żelowy okład bezpośrednio po wyjściu z gabinetu stomatologicznego można kupić zwykłą mrożonkę i przyłożyć ją do twarzy tak aby uniknąć obrzęków. Przez kilka dni jedzenie powinno być delikatne zmiksowane. Postawmy raczej na kleiki, zupy zmiksowane, zimne napoje. Mogą to być również lody. Czasami ból do trwa dosyć długo i przez kilka dni czasami nawet trzeba posiłkować się tabletkami przeciwbólowymi.
W jaki sposób można uniknąć powikłań po ekstrakcji zęba? Podsumowując:
- przede wszystkim nie powinno się przemęczać. Odpoczywać po zabiegu- przełożyć na inny termin wypad na siłownię. Potrzebny jest spokój oraz odpoczynek
- kolejnym zaleceniem jest to aby nie płukać od razu ust najlepiej przez pierwsze 24 godziny tak aby uniknąć utraty skrzepu
- trzeba dbać o higienę jamy ustnej szczotkować zęby można dopiero po około 12 godzin od wykonanego zabiegu kiedy już zacznie się spożywać normalne posiłki warto omijać nie zagojoną ranę dopóki nie zostanie one w pełni zagojona
- należy odstawić jedzenie gorących potraw oraz picie gorących napojów lepiej pić chłodne napoje ewentualnie w temperaturze pokojowej
- niepalenie papierosów rezygnacja z picia alkoholu na kilka dni to również bardzo istotne zalecenia
- ponadto niewskazana jest aspiryna kilka dni przed zabiegiem ani po nim nie powinnaś się używać aspiryny ponieważ jest ona leki rozrzedzające krew co może powodować zaburzenia w powstawaniu skrzepów na ranie oraz powodować dalsze dłuższe krwawienie z zębodołu.
Stosowanie się do zaleceń lekarza stomatologa pozwoli w szybki sposób powrócić do normalnego funkcjonowania będzie można uniknąć ewentualnych powikłań po ekstrakcji zęba.
Mialam wyrywane dwa zeby. Jeden niestety z komplikacjami. Nie dbałam o to aby nie wypłukać skrzepu oraz go wypłukalam. Skończyło sie na bardzo nieprzyjemnym powikłaniu, zwanym suchym zebodołem, którego nie polecam praktycznie nikomu.
W przypadku drugiego zeba pilnowałam się już bardziej !