Kiedy warto zgłosić się do pulmonologa? Leczeniem jakich chorób się zajmuje? Jakie objawy powinny zaniepokoić pacjenta? Oto kilka ciekawych informacji.
Pulmonolog jest specjalistą, który zajmuje się zdrowiem całego układu oddechowego człowieka, w tym jamy ustnej oraz jamy nosowej. Diagnozuje on jak również leczy różnego rodzaju schorzenia nabyte ale również wady wrodzone układu oddechowego. Ponadto zajmuje się profilaktyką zdrowia układu oddechowego.
Wielu pulmonologów jest jednocześnie alergologami gdyż te dziedziny wzajemnie się uzupełniają.
Kiedy warto skorzystać z pomocy pulmonologa?
Do takiego specjalisty powinno się otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego, w sytuacji kiedy ten uzna, że zaistniałe schorzenie przekracza jego możliwości leczenia i powinien tym zająć się odpowiedni specjalista.
Zaniepokoić mogą szczególnie:
- przewlekły kaszel
- krwioplucie
- ból przy oddychaniu
- ucisk w klatce piersiowej
- świszczący oddech
- zasinienie skóry
- szybkie męczenie się po niewielkim wysiłku
- duszności
- płytki oddech
Jeśli nie są to reakcje nagłe, gwałtowne, wymagające szybkiej interwencji lekarza wówczas należy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do lekarza pulmonologa. Często z jego pomocy korzystają osoby które nałogowo palą papierosy bądź mają stały kontakt z dymem papierosowym czyli tak zwani bierni palacze. Do wyboru w całym kraju z wielu specjalistów. Można znaleźć pulmonologa w Krakowie we Wrocławiu, Lublinie. W każdym większym mieście w zasadzie przyjmuje lekarz pulmonolog. Oferują oni wizyty w ramach NFZ bądź wizyty prywatne za które trzeba zapłacić.
Jak wygląda wizyta u lekarza pulmonologa?
Pierwszym bardzo ważnym etapem jest bardzo dokładny wywiad medyczny który pozwoli lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjent. Zapozna się z jego przebytymi chorobami z tym jakie leki przyjmuje, jakie ma przyzwyczajenia oraz nawyki. Bardzo ważne jest również poinformowanie o charakterze wykonywanej pracy, ponieważ wszystkie te czynniki życia codziennego mają wpływ na rozwój chorób układu oddechowego.
Jakie badanie może zlecić lekarz pulmonolog?
Lekarz tej specjalności może zlecić wykonanie takich badań jak:
- spirometria -est to podstawowe badanie pozwalające określić wydolność płuc. W trakcie takiego badania mierzona jest objętość jak i pojemność płuc, jak również przepływu powietrza podczas różnych faz cyklu oddechowego.
- Ponadto wykonywanym badaniem dosyć często jest bronchoskopia jest to badanie podczas którego pulmonolog ogląda wnętrze tchawicy oraz oskrzeli.
- Wykonywane również jest niekiedy badanie rtg klatki piersiowej. Zdarza się że lekarz pulmonolog może zlecić wykonanie tomografii komputerowej, USG, badanie moczu, krwi jak również testy wziewne prowokacyjne
Do pulmonologa najczęściej zgłaszają się osoby które nagminnie cierpią na nawracające zapalenia płuc, oskrzeli, astmę oskrzelową. Osoby z gruźlicą, mukowiscydozą, pylicą płuc przewlekłą obturacyjną chorobą płuc oraz innymi chorobami.
Z pomocy lekarza pulmonologa muszą niekiedy skorzystać już maleńkie dzieci nawet noworodki kiedy wykryta zostanie u nich jakaś choroba genetyczna bądź wada wrodzona układu oddechowego Ponadto często maluchy u których podejrzewa się alergię wysyłane są na konsultację do lekarza pulmonologa. Lekarz pulmonolog dobiera odpowiedni przebieg kuracji leczniczej indywidualnie dla danego pacjenta dobiera ją na podstawie wyników zleconych badań, wywiadu medycznego oraz badania podczas wizyty.
Najnowsze komentarze