Specjalistą który dba o zdrowie naszych stóp jest nie tylko ortopeda, ale również podolog. Nie jest to zbyt popularny zawód w naszym kraju, aczkolwiek pojawia się coraz więcej podologów i mają oni pełne ręce roboty.
Podolog nie jest lekarzem- jest specjalistą od zdrowia stóp. Z usług którego warto jednak skorzystać w przypadku kiedy ma się jakieś obiekcje odnośnie stóp.
Słowo podolog wywodzi się z języka greckiego od słów „podos” oznaczającego stopę oraz „logos” oznaczającego naukę. W Polsce podologia jest dosyć nową dziedziną dopiero rozwijającą się. Obecnie mamy Polskie Towarzystwo Podologiczne dzięki któremu zawód podologa został wpisany na listę zawodów wykonywanych w Polsce legalnie.
Podolog podczas swojej pracy często współpracuje zarówno z diabetologiem, chirurgiem, dermatologiem czy również flebologiem. Aby uzyskać tytuł podologa można ukończyć studia wyższe bądź udać się na specjalistyczne kursy, które organizowane są w różnych częściach kraju. Chcąc odnaleźć w swoim mieście tego specjalistów wystarczy wpisać na przykład w wyszukiwarkę podolog Kraków a z pewnością pojawią nam się odpowiednie wyniki. Przed udaniem się do specjalisty dobrze sprawdzić zarówno jego wykształcenie jak i posiadane doświadczenie. Warto wybierać specjalistów tych sprawdzonych, polecanych na przykład przez znajomych.
Po co w ogóle udawać się do podologa?
Specjalista ten zajmuje się rozpoznawaniem zmian w obrębie kończyn dolnych. Podolog może wykonywać specjalne zabiegi oraz wdrożyć terapię, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stóp. Ponadto zajmuje się korygowaniem paznokci, usuwaniem zgrubień, odcisków. Ponadto do jego zadań należy również informowanie klienta w jaki sposób dbać zarówno o stopy jak i o paznokcie. Do podologa często udają się osoby, które chorują na cukrzycę, gdyż to one często mają problem ze stopami (czyli tak zwana stopa cukrzycowa).
Ponadto do podologa można udać się kiedy dokucza:
- grzybica paznokcia
- odciski, nagniotki, modzele
- wrastające paznokcie
Ponadto podolog może wykonywać opatrunki na stopach, profesjonalnie obcinać paznokcie, wykonywać masaż stóp, jak również zmieniać kształt bądź struktury paznokcia.
Nie ma się czego wstydzić udając się na wizytę do podologa.
Każde badanie rozpoczynane jest od dokładnego wywiadu, który dostarcza informacji na temat trybu życia pacjenta oraz dolegliwości z jakimi się zwraca do podologa. Kolejnym elementem jest badanie na macie, która podłączona jest do komputera czyli do podobaroskopu. Podczas takiego badania można uzyskać informacje na temat budowy swoich stóp i symetrii obciążania. Przy takim badaniu można zobaczyć jak układa się ciężar na stopie. Badania przeprowadzane są również na podoskopie- urządzeniu który składa się z lustra, co pozwala ocenić wysklepienie oraz kształt stopy. Za pomocą takiego urządzenia można ocenić czy ma się płaskostopie. Podolog wykonuje również szereg innych badań statycznych oraz dynamicznych. Na ich podstawie ocenia dolegliwości pacjenta i wybiera odpowiednią terapię oraz leczenie. Z pewnością powinniśmy mieć świadomość, że podolog podczas badania prowadzi również badanie manualne czyli sprawdza ruchomość poszczególnych stawów stopy, sprawdza jednak również ustawienie odpowiednie miednicy czy nie występują ewentualne przykurcze, zaniki osłabienia, dopiero mając wszystkie pełne informacje uzyskane w czasie wywiadu oraz badania podolog jest w stanie zaproponować konkretną terapię leczniczą dla pacjenta.
Najnowsze komentarze