Alergie mogą przybierać różne form. Może to być wysypka skórna, katar sienny, łzawienie oczu. Bez względu na to w jakiej formie występuje, znacznie obniża komfort życia pacjenta. Nie zawsze środki farmakologiczne przynoszą pożądane rezultaty. Wówczas istnieje jeszcze alternatywa jaką jest odczulanie.
Jest to nowoczesna metoda leczenia, która jednak ma różne przeciwwskazania dlatego z pewnością nie będą jej mogli zastosować wszyscy alergicy.
Z roku na rok wzrasta liczba pacjentów cierpiących na alergię. Z pewnością przyczynia się do tego zanieczyszczenie środowiska. W Polsce na różnego rodzaju objawy uczulenia uskarża się nawet do 40% osób, dlatego też wielu pacjentom poleca się immunoterapię czyli potocznie mówiąc odczulanie.
Co to jest odczulanie i kto nie może z niego korzystać?
Odczulanie polecany jest dla tych pacjentów którzy na co dzień nie mogą wyeliminować alergenu, a leczenie farmakologiczne nie przynosi u nich rezultatów. Warto i tak wspomnieć że odczulanie ma różne przeciwwskazania.
Nie mogą z niego korzystać osoby które chorują na:
- nowotwory
- choroby autoimmunologiczne
- nadczynność tarczycy
- mają chorobę wieńcową
Odczulanie może odbywać się na jad owadów jak również jest to rozwiązanie dla osób z alergią wziewną. Oczywiście wcześniej trzeba być dokładnie zdiagnozowanym. Powinny zostać wykonane testy alergiczne, które pokażą konkretny alergen. Istotne jest również to, aby na 2 tygodnie przed wykonaniem takich testów odstawić leki przeciwalergiczne które mogą zaburzać wyniki.
Najczęstszą metodą wykonywania testów są testy skórne, gdzie na ciało nanosi się kropelkę alergenu a następnie nakłuwa skórę. Po 15 minutach obserwuje się reakcję skóry. Inną formą testów są testy wykonywane z krwi. Wykonuje się najczęściej u małych dzieci bądź u tych u których testy skórne nie wyszły jednoznacznie.
Odczulanie nie można przeprowadzić u osób które cierpią na alergię pokarmową.
Na czym polega odczulanie?
Odczulanie jest to stopniowe podawanie pacjentowi coraz większych dawek alergenu, aż do momentu utworzenia tolerancji immunologicznej. Dzieje się tak na skutek kiedy organizm człowieka spotyka się z alergenem wówczas zaczyna wytwarzać przeciwciała klasy IgG. immunoglobuliny E stymulują komórki do wytwarzania substancji wywołujących stan zapalny. Na skutek podania wyciągów alergenowych w organizmie wytwarzane są przeciwciała klasy IgG IgA IgM które blokują wytwarzanie przeciwciał IgE.
Odczulanie może być w formie podskórnej czyli podawanie szczepionki bądź doustnie lub też podjęzykowo. Nie jest to jednorazowy zabieg. Cały proces odczulania może trwać nawet kilka lat (średnio jest to od 3 do 5 lat).
Jeśli ktoś obserwuje u siebie alergię wziewną powinien udać się do lekarza alergologa. Alergolog w Warszawie ma do dyspozycji różnego rodzaju laboratoria w których można wykonać testy alergiczne. Na podstawie testów oceni czy alergia na którą cierpi pacjent może być poddana odczulaniu.
Pacjenci często decydują się na odczulanie w przypadku uczulenia na zwierzęta domowe, jak również uczuleniu na roztocza kurzu domowego. Roztocze mogą być poważnym problemem dla alergików (żyją one w sypialniach. Są to maleńkie pajęczaki żywiące się ludzkim naskórkiem. Rozwijają się w ciepłym oraz wilgotnym środowisk). Przy odczulaniu na pyłki traw bądź drzew ważne jest aby wybrać odpowiedni moment na odczulanie i terapię indukcyjną zakończyć przed okresem pylenia.
W przypadku innych alergii na przykład na roztocza kurzu czas odczulania nie ma już takiego znaczenia.
Wybrałam sie jakiś czas temu na odczulanie. Miałam sporą alergię na brzozy, a mieszkam w okolicy, w której tych brzóz jest wiele. Zastanawiałąm sie długo czy się wybrać czy nie ale w koncu postanowiłam. I była to jedna z lepszych decyzji jakie mogłam podjąć. Obecnie jestem w stanie przynajmniej normalnie oddychać!