Fibryna bogatopłytkowa to preparat, który w składzie zawiera krew własną pacjenta. Wspomaga proces regeneracji, gojenia tkanek miękkich, a także odbudowę kości. Wykorzystywany jest w wielu gałęziach medycyny – m.in. chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, medycynie estetycznej, a także stomatologii.

Jakie są efekty zastosowania fibryny w stomatologii?

  • przyspieszenie procesu gojenia i regeneracji,
  • odbudowa tkanek i ubytków,
  • zredukowanie dolegliwości bólowych.

Należy zauważyć, że fibryna bogatopłytkowa stanowi naturalny opatrunek, a jego efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.

Fibryna bogatopłytkowa wspomaga zabiegi:

  • implantologii,
  • periodontologii,
  • chirurgii stomatologicznej.

Pełen zabieg może być przeprowadzony w trakcie jednej wizyty. Najpierw pobierana jest krew od pacjenta, później odwirowywana według określonego protokołu w specjalistycznej wirówce, na koniec otrzymany preparat jest podawany pacjentowi.

W tym miejscu warto dodać, że przeprowadzenie zabiegu jest w pełni bezpieczne, ponieważ fibryna bogatopłytkowa zawiera krew własną pacjenta, co wyklucza pojawienie się reakcji alergicznej, immunologicznej, nietolerancji.

Przygotowanie do przeprowadzenia zabiegu

W dniu zabiegu pacjent powinien wypić minimum 1,5 l wody. Pacjent nie powinien przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zarówno przed przeprowadzeniem zabiegu, jak i 7 dni po przeprowadzeniu zabiegu. Natomiast stosowanie leków przeciwbólowych należy uzgodnić z lekarzem i stosować się do wydanych zaleceń.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu to m.in.:

  • zażywanie leków przeciwbólowych,
  • choroby krwi,
  • nowotwory,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • choroby wątroby.

Frakcje fibryny bogatopłytkowej

A-PRF to galaretowata masa, która służy do formowania naturalnych opatrunków wykorzystywanych do przyspieszenia regeneracji tkanek (membrany nakładane są wokół implantów), wypełnienia miejsca po ekstrakcji zęba w celu szybszego gojenia i zmniejszenia bolesności.

I-PRF to z kolei płynna masa, która łatwo jest zaimplikować w trudno dostępne miejsca. I-PRF można połączyć z granulkami zastępczych kości i otrzymać materiał do formowania przeszczepu kostnego.

Czy warto zdecydować się na zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej? Z pewnością jest to dobre i warte uwagi rozwiązanie. Jednak na wskazane pytanie każdy powinien odpowiedzieć sam. Należy mieć na uwadze, jakie zalety ma zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej. Należy zauważyć, że technologia fibryny wykorzystywana jest od wielu lat z dużymi sukcesami, dlatego należy ze szczególną uwagą przyjrzeć się bliżej temu zabiegowi.

W Gliwicach nowoczesne zabiegi z zakresu stomatologii są wykonywane w klinice stomatologii i medycyny estetycznej Arte Clinic – więcej informacji można uzyskać pod adresem https://arteclinic.pl/stomatologia.