Regularne wykonywanie profilaktycznych badań jest bardzo ważne. Nie wolno zapominać, że zdrowie to jedna z najcenniejszych wartości, jaką posiadamy. Lepiej zapobiegać, niż leczyć – to powiedzenie zna chyba każdy. Niestety patrząc na statystyki gołym okiem widać, że udajemy się do lekarza dopiero w momencie, gdy dostępne bez recepty preparaty przestają pomagać lub ból jest tak silny, że trudno go uśmierzyć. Należy zdać sobie sprawę, że zdrowie mamy tylko jedno, a im wcześniej zostanie rozpoznane schorzenie, tym większe szanse na wyleczenie. W przeciwnym razie, w pewnych przypadkach, konieczna okazać się może hospitalizacja, a przecież każdemu zależy na tym, aby uniknąć pobytu w szpitalu.

Podstawowe badania profilaktyczne

Podstawowa profilaktyka to:

  • badanie krwi,
  • badanie moczu.

Pozornie wydaję się, że to tylko dwa badania, więc niewiele można się z nich dowiedzieć. W praktyce jest zupełnie odwrotnie. Z analizy badania moczu oraz krwi można uzyskać wiele cennych informacji na temat stanu naszego zdrowia. Morfologia może wykazać wiele nieprawidłowości, jeszcze przed pojawieniem się objawów choroby. Z kolei wczesne wykrycie stanu zapalnego lub zakażenia pozwoli na uniknięcie bolesnych dolegliwości oraz wczesne wdrożenie leczenia. Po skierowania na badania należy udać się do lekarza internisty, który najpierw przeprowadzi wywiad z pacjentem. Dopiero po uzyskaniu podstawowych informacji podejmie decyzję, na jakie badania należy wydać skierowanie.

Jak często należy wykonywać badania?

Przynajmniej raz do roku należy wykonać badanie krwi oraz moczu. Nawet osoby zdrowe, które nie mają żadnych dolegliwości, czują się dobrze, powinny się przebadać. Przede wszystkim dlatego, że niektóre choroby dają pierwsze symptomy dopiero w momencie, gdy są już w bardzo zaawansowanym stadium, a całkowite wyleczenie w zasadzie jest niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby badać się regularnie. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często odkładamy jakże istotne sprawy dotyczące zdrowia na bok, ponieważ ważniejsza jest praca oraz zarabianie pieniędzy.

Nowotwór chorobą cywilizacyjną XXI wieku

Mimo tak zaawansowanego stopnia innowacyjności oraz rozwoju medycyny, nowotwory wciąż zbierają śmiertelne żniwo. Nie ma tutaj żadnej reguły, choroba może pojawić się w praktycznie każdym wieku – dotyka niemowlęta, dzieci, młodzież, osoby dorosłe, starsze. Rak bardzo często przez długi czas nie daje żadnych oznak, pojawiają się dopiero w momencie, gdy przerzuty są już na innych organach. Warto zauważyć, że również w przypadku nowotworów niezwykle ważna jest profilaktyka. Podczas wizyty u lekarza można poprosić o dodatkowe skierowanie na mammografię, cytologię, USG jamy brzusznej, RTG. klatki piersiowej. Przynajmniej raz w roku należy wykonać podstawowe badania ginekologiczne. Wykrycie choroby w jej wczesnym stadium daje duże szanse nawet na całkowite wyleczenie. Niestety z każdym dniem szanse te maleją. Osoby, u których w rodzinach występowały nowotwory, powinny zgłosić się do poradni genetycznej, w celu wykonania szczegółowych badań.