Obserwując z daleka innych można zauważyć, że jedni starzeją się wolniej, a inni szybciej. Z pewnością nieraz zastanawiałeś się, co wpływa na taki stan rzeczy. Być może to klimat, rodzaj wykonywanej pracy zawodowej, aktywność fizyczna? Nie da się zaprzeczyć, że każdy z nas chciałby odkryć tajemnicę długowieczności – wyglądać, a przede wszystkim czuć się młodo i w pełni sił. Niestety nic nie jest tak proste. Czy to nasze geny decydują o tym, w jaki sposób się starzejemy? Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, dzięki którym choć w niewielkim stopniu można opóźnić proces starzenia.

„W zdrowym ciele, zdrowy duch”

Zdrowie jest najważniejsze. Choć wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, często na pierwszy plan, zamiast zdrowia, wysuwają się zupełnie inne priorytety. Obecnie pewnego rodzaju życie konsumenckie zmusza nas do dokonywania ciągłych wyborów. Nader często zdarzają się sytuacje, w których pracownicy w okresie choroby, świadomie rezygnują ze zwolnienia lekarskiego i przychodzą do pracy, aby otrzymać premię miesięczną w pełnej wysokości. Oczywiście ma to katastrofalne skutki dla zdrowia. Niedoleczone choroby niosą ze sobą ogromne ryzyko pojawienia się powikłań. W drodze po piękny i młody wygląd przede wszystkim należy zadbać o zdrowie. Nie tylko poprzez zmniejszenie ilości przepracowanych godzin w ciągu dnia. Należy spać odpowiednią ilość godzin, przyjmować posiłki o regularnych porach, odpoczywać, przebywać na świeżym powietrzu. Mimo że wszyscy dobrze wiemy, jak wskazane czynności są ważne dla organizmu, zaniedbujemy je. Przemęczenie, przepracowanie – to wszystko odbija się na całym organizmie. W związku z tym tak ważne jest, aby ustabilizować tryb życia. Zdrowa dieta to kolejny krok w walce z procesem starzenia. Należy codziennie dostarczać odpowiednią porcję witamin i minerałów, a przede wszystkim unikać szybkiego jedzenia, w biegu, fast food, żywności wysokoprzetworzonej i używek. Trzeba pamiętać również o aktywności fizycznej. Wystarczy nawet krótki spacer. Każda forma sportu jest ważna dla organizmu.

Medycyna estetyczna sprzymierzeńcem w walce ze starością

Niektórych zmian, oznak starzenia nie da się cofnąć, schować. Konieczne jest podjęcie radykalnych działań. Oczywiście olbrzymie znaczenie ma profilaktyka. Przede wszystkim chodzi o stosowanie odpowiednich kosmetyków, np. kremów do twarzy, które dostarczają ważne składniki skórze, jak kolagen. Zmarszczki, które już się pojawiły można pokonać tylko dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Jeszcze do niedawna profesjonalne kliniki były mało popularne, a większość osób wychodziła z założenia, że zabiegi są bolesne i drogie. Dziś dzięki większej świadomości mnóstwo osób wykonuje różne zabiegi, które pozwalają uwidocznić, podkreślić urodę oraz naturalne walory, a zminimalizować niedoskonałości. Większość z dostępnych zabiegów przeprowadzanych jest bezinwazyjnie. Stosowane są znieczulenia, aby ból nie był odczuwalny. O ile bez pomocy specjalistów można opóźnić procesy starzenia, tak nie da się usunąć już powstałych zmian.