Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się niesłabnącą popularnością. Bardzo często pojawiające się pytania dotyczą kwestii bezpieczeństwa, a także możliwych działań niepożądanych, sposobów na zminimalizowanie ryzyka. Najwięcej wątpliwości pojawia się przed skomplikowanymi zabiegami oraz u osób, które pierwszy raz decydują się na wykonanie zabiegu. Z myślą o naszych czytelnikach przygotowaliśmy kilka ważnych informacji dotyczących bezpieczeństwa zabiegów medycyny estetycznej.

Zabiegi medycyny estetycznej są w pełni bezpieczne!

Na początku należy jasno i wyraźnie powiedzieć – tak, zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne. Jednak to bezpieczeństwo otoczone jest pewnym ryzykiem – związanym z nieprzeprowadzeniem lub przeprowadzeniem, ale w nieprawidłowy sposób konsultacji przed wykonaniem zabiegu, niewłaściwym użyciem sprzętu, brakiem doświadczenia specjalisty przeprowadzającego zabieg. Jeśli wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z procedurami, wiedzą i doświadczeniem specjalisty – zabieg będzie bezpieczny. Wszelkie zaniedbania mogą nieść za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. W tym miejscu należy dodać, że nie istnieją w pełni bezpieczne zabiegi – każdy zabieg z zakresu medycyny niesie ze sobą chociażby minimalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W pewnych przypadkach są one znacznie zminimalizowane np. osocze bogatopłytkowe w składzie zawiera krew pacjenta, dlatego nie powinny wystąpić żadne działania niepożądane.

Rola konsultacji przed zabiegiem

Przed wykonaniem w zasadzie każdego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej specjalista przeprowadza konsultację, w ramach której ustala, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, jakie są oczekiwania pacjenta oraz wyjaśnia przebieg zabiegu. W niektórych przypadkach przed przeprowadzeniem zabiegu mogą być zlecone do przeprowadzenia specjalistyczne badania. Wszystko to ma na celu zniwelowanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Bardzo istotne jest także, aby podczas konsultacji przekazywać prawdziwe informacji, nie zatajać żadnych danych. Każda informacja może mieć niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa przeprowadzonego zabiegu.

Kliniki spełniające najwyższe standardy

Jedno jest pewne – zabiegi warto wykonywać w klinikach, które zapewniają odpowiedni poziom realizacji usług. Nie da się zaprzeczyć, że wykwalifikowana kadra to kluczowa kwestia. Wyłącznie specjalista jest w stanie doradzić, jaki zabieg powinien być przeprowadzony, aby zapewnić osiągnąć wymierne i oczekiwane przez pacjenta efekty. Ważne są również dogodne oraz intymne warunki podczas zabiegów. W szybkim powrocie do pełnej sprawności zasadniczą rolę odgrywa stosowanie się do zaleceń specjalisty.

Reasumując – nie należy obawiać się wykonania zabiegu medycyny estetycznej. W profesjonalnych klinikach są one przeprowadzane przez specjalistów, którzy szczególną uwagę przywiązują do bezpieczeństwa pacjenta oraz starają się wybrać taki zabieg, aby możliwe było uzyskanie jak najkorzystniejszych efektów.