Wiele osób myli pojęcie implantów z sztucznymi koronami zębów. Implant jest uzupełnieniem protetycznym. To proteza korzenia zęba, która dopiero po wkręceniu łącznika i osadzeniu korony stanowi ząb. Nie da się jednak zaprzeczyć, że implanty są jedną z najlepszych alternatyw dla utraconego, naturalnego uzębienia. Implanty są metodą leczenia z wyboru.

Implanty jako metoda leczenia

Implanty to tytanowe bądź cyrkonowe kilkunastomilimetrowe wkręty, które mogą stanowić podstawę pojedynczego zęba lub większej konstrukcji protetycznej. W tym miejscu należy wskazać, że tytan jest bardzo dobrze tolerowanym metalem przez ciało, które traktuje go jak własną tkankę, co umożliwia zespolenie ze szczęką i żuchwą.

Jakie są zalety implantów?

Implanty nie tylko stanowią formę uzupełnienia protetycznego, ale również przywracają funkcję żucia, zapobiegają zanikowi kości, przywracają estetykę twarzy.

W przypadku braku chociażby jednego zęba należy jak najszybciej odbudować. W przeciwnym razie może dojść do powstania nieodwracalnych zmian w układzie zębowo-kostnym, zaniku kości. Dlatego tak niezwykle ważne jest, aby rozważyć implanty niedługo po ekstrakcji zęba.

Warto dodać, że implanty umieszczane są w miejscu usuniętego korzenia zębowego. W trakcie ich zakładania nie dochodzi do naruszenia struktury innych zębów. Przeciwieństwie tej metody jest uzupełnienie brakującego zęba poprzez założenie zwykłej korony w moście. Metoda ta polega na zeszlifowaniu dwóch sąsiadujących, zdrowych zębów i przymocowaniu do nich sztucznego zęba. Jeszcze do niedawna metoda ta była bardzo popularne. Obecnie została wyparta przez implanty, które nie wymuszają nieodwracalnego uszkadzania zdrowych zębów.

Alternatywy dla implantów

  • most: przytwierdzany jest do zdrowych zębów, zeszlifowanych (przez co dochodzi do ich nieodwracalnego uszkodzenia),
  • sztuczne zęby na włóknach szklanych: sztuczny ząb również opiera się na sąsiadujących zdrowych zębach, w których szlifuje się rowki, powstałe bruzdy wypełniane są kompozytem, co stanowi podstawę do zamocowania włókna szklanego,
  • korony na korzeniach: korzeń ten jednak musi być martwy, w nim umieszcza się wkład, na którym mocuje się koronę.

Wyróżnić można wiele sposobów na wypełnienie braków w uzębieniu. Nie da się zaprzeczyć, że trudno jest znaleźć metodę mogącą konkurować z implantami. Należy jednak pamiętać o tym, że warto wybierać implanty wysokiej klasy. Na rynku można spotkać również tańsze rozwiązania – trzeba bardzo uważać na tego typu propozycje, ponieważ niezwykle istotną rolę odgrywa zintegrowanie się implantu z kością.

Implanty mogą być stosowane zarówno w przypadku pojedynczych braków w uzębieniu oraz jako podstawa protezy – wtedy w szczęce wszczepianych jest kilka implantów. Oba rozwiązania są bardzo korzystne dla pacjenta, zabieg mało inwazyjny, trwa około 20 minut, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W Krakowie zabieg wszczepienia implantów warto wykonać w profesjonalnej klinice implantologiczno-stomatologicznej ZIĘTEK CLINIC.