Ciąża jest radosnym pięknym okresem w życiu każdej kobiety, przynajmniej powinna być. Nie powinien być to okres, kiedy kobieta się stresuje, denerwuje czy choruje. Ma to być piękny czas oczekiwania na narodziny dziecka.

Każda przyszła mama chce mieć pewność, że dziecko urodzi się zdrowe i będzie rozwijało się w sposób prawidłowy. Kiedyś nie było możliwe sprawdzenia co się dzieje z dzieckiem w łonie matki. Można było jedynie posłuchać jego tętna. Dziś ginekologia i medycyna są bardzo rozwinięte, dzięki czemu można wykonać badania prenatalne zanim jeszcze dziecko pojawi się na świecie. Badania takie dostarczają bardzo drobiazgowej, niezbędnej wiedzy o stanie zdrowia dziecka na bardzo wczesnym etapie.

Badania prenatalne to między innymi diagnostyka USG, genetyczne bądź badania z rezonansem magnetycznym. Dzięki tym wszystkim badaniom można przewidzieć i zaplanować czas oraz miejsce porodu. Nowoczesna medycyna pozwala również leczyć dzieci jeszcze przed przyjściem na świat. Dzięki badaniom wykonanym w ciąży można wcześniej wdrożyć skuteczne leczenie.

Badaniem prenatalnym jest badanie USG wykonywane w pierwszym trymestrze, ponadto wykonuje się badanie krwi matki. Badania USG zalecane są, aby wykonywać je w 12, 20 oraz 30 tygodniu ciąży. Takie zalecenia stawia Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Zdarzają się sytuacje, kiedy badanie USG trzeba wykonać częściej, o ile istnieją od tego wskazania medyczne.

W 12 tygodniu ciąży wykonuje się badanie, aby oszacować ryzyko najczęstszych aberracji chromosomalnych. Wykorzystuje się do tego markery ultrasonograficzne oraz badanie krwi matki. Takie badanie pozwala wykryć u dzieci chorobę zespół Downa w około 95 procentach. Choroba ta często występuje zupełnie przypadkowo nawet jeśli nie ma dotychczasowo chorób genetycznych w rodzinie.

W drugim trymestrze wykonujemy USG w około 20 tygodniu ciąży. W tym badaniu ocenia się dokładniej anatomię płodu. Można wówczas określić już płeć dziecka oraz ocenić czy wzrasta ono prawidłowo czy prawidłowo rozwijają się jego narządy, takie jak serce, nerki, przewód pokarmowy.

Z kolei w trzecim trymestrze ciąży (w 30 tygodniu) potwierdza się prawidłowe funkcje łożyska, ogląda się płód pod kątem budowy ciała, sprawdza się czy nie ma guzów nowotworowych, niedrożności przewodu pokarmowego, infekcji wewnątrzmacicznych. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się i uczęszczanie na wizyty do lekarza prowadzącego, aby mieć pewność że wszystko z dzieckiem jest w porządku.

Warto pamiętać, że wczesne wykrycie pewnych chorób daje dużo większe i lepsze rokowania na zdrowe dziecko w przyszłości. Lekarz prowadzący może skierować pacjentkę na badania prenatalne wówczas kiedy jej wiek przekracza 35 lat, kiedy w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa, kiedy zaobserwowano nieprawidłowy wynik USG płodu, kiedy u dziecka występuje znaczne ryzyko choroby genetycznej. Lekarz prowadzący wystawa konkretne skierowanie na badania wykonywane w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.

Badania takie prenatalne można wykonać między innymi w Bielsku-Białej. Więcej na temat badań prenatalnych można przeczytać na stronie https://klinikagalena.pl/oferta/badania-prenatalne/ .

Badania prenatalne są w stanie dostarczyć wielu ważnych informacji na temat sposobu dziedziczenia jak również skutków ewentualnych wad występujących u dziecka. Obecna medycyna jest w stanie włączyć już leczenie jeszcze w łonie matki, dlatego warto wykonywać badania prenatalne