Dla wielu ludzi wizyta w gabinecie stomatologicznym wiąże się z dużym stresem, przeżyciem i niezbyt miłymi wspomnieniami.
Jednak zdrowe zęby to w dzisiejszych czasach podstawa i nawet jeśli ktoś tego nie lubi powinien być pod opieką lekarza stomatologa.

To właśnie zdrowe żeby, piękny uśmiech dodają uroku, pewności siebie. Białe, zadbane zęby są marzeniem wielu osób. Niestety, aby takie właśnie były konieczne są wizyty w gabinecie dentystycznym W dużych miastach są kliniki np. klinika dentystyczna w krakowie gdzie nie jest to zwykły gabinet a miejsce o szerszym spektrum działania. W klinikach spotkać można nowoczesny sprzęt do leczenia oraz wybielania zębów. Aparatura jest coraz doskonalsza co wiąże się z tym, że nawet skomplikowane leczenie kanałowe zębów nie jest bolesne. Nowoczesne metody znieczulania zębów to już nie zwykła strzykawka i igła, ale komputerowo sterowane urządzenia do dozowania i podawania preparatu znieczulającego.

Jeśli ktoś ma naprawdę duży problem z wizytą u dentysty wówczas warto wybrać się do kogoś polecanego, sprawdzonego przez znajomych, tak aby przypadkiem trafiając na niekompetentną, bądź niemiłą osobę w gabinecie jeszcze bardziej się nie zrazić. Wiele osób czuje się pewniej i spokojniej kiedy stomatolog po kolei tłumaczy wszystkie swoje czynności, pokazuje co w danej chwili będzie robił.

Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog z pewnością przeprowadzi pełny wywiad na temat zdrowia nowego pacjenta. Jeśli pomiędzy wizytami nastąpią zmiany w stanie zdrowia to na najbliższej wizycie należy o nich poinformować lekarza. Z reguły większość wizyt rozpoczyna się od przeglądu zębów i jamy ustnej, a następnie wykonuje się zaplanowane zadania. Jeśli nie ma ubytków wówczas następna wizyta kontrola powinna być najpóźniej po 6 miesiącach. Jeśli jednak jest taka potrzeba wówczas lekarz stomatolog może zaproponować usunięcie kamienia z zębów, piaskowanie bądź wybielanie zębów. Szczególnie ważne jest to aby regularnie usuwać kamień nazębny, który przyczynia się do powstawania próchnicy oraz nieświeżego oddechu.

Szczególnie trudnymi pacjentami są dzieci. Przy pierwszej wizycie nie ma z reguły problemu bo dziecko nie ma świadomości na czym polega leczenie zębów. Gorzej jest już często przy kolejnych wizytach. Dlatego niezmiernie ważne jest aby od samego początku dziecko czuło się w gabinecie dobrze, bezpiecznie, aby wizyty u stomatologa miały pozytywne skojarzenia. Na pierwszej wizycie z reguły dziecko zapoznaje się z lekarzem, zapoznaje się z gabinetem, ze sprzętem jaki jest tam. Ma możliwość siadania na fotelu dentystycznym, ogląda światełka, lustereczka. Na pierwszej wizycie nie wykonuje się raczej leczenia. Wizyta ta ma być zapamiętana przez małego pacjenta jako coś przyjemnego. Każda kolejna wizyta powinna również przebiegać w miłej atmosferze, aby móc być zapamiętana jako coś pozytywnego lub chociaż neutralnego. Nie wolno dziecka straszyć próchnicą, leczeniem, borowaniem zębów. To nie przyniesie dobrego efektu. Ważne jest pozytywne nastrajanie do wizyt w klinice dentystycznej.