Proktologia jest to dział chirurgii. Jego zadaniem jest leczenie oraz diagnozowanie różnego rodzaju schorzeń jelita grubego i odbytnicy. Wiele osób niestety wie z autopsji jak uciążliwe mogą być te dolegliwości. Pojawiać się mogą bolesne stany zapalne, ropnie odbytu, żylaki, nietrzymanie stolca czy nawet zmiany nowotworowe.

Żylaki odbytu w Krakowie można wyleczyć w poradni proktologicznej. Wizyta tam wcale nie jest niczym wstydliwym. Warto pamiętać, że wszyscy pacjenci czekający na wizytę przychodzą tam z jakimś określonym problemem. Często nawet same problemy z wypróżnianiem się zmuszają pacjenta do podjęcia leczenia.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny na temat stanu zdrowia pacjenta. Prosi o jego dotychczasowe wyniki badań . Może on zlecić dodatkowe badania jeśli uzna, że jest to konieczne dla pełnej diagnostyki.

Podczas wizyty u proktologa niezbędne jest badanie palpacyjne odbytu. Pozwala ono dokładnie ocenić problem pacjenta. Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej na boku. Takie badanie umożliwia ocenę stanu dna pęcherza moczowego, nasieniowodów i opuszka prącia u mężczyzn. Podczas wykonywania badania pacjent może odczuwać dyskomfort, nie jest to jednak długie badanie. Cała procedura to zaledwie kilka minut. Możliwe jest czasami zlecenie badania rektoskopii.

Obecnie pacjenci zgłaszają się najczęściej do proktologa wówczas kiedy mają problem z żylakami odbytu. Jest to niestety coraz częściej pojawiająca się dolegliwość z powodu stylu życia jaki prowadzi duża część populacji. Do żylaków odbytu przyczynia się niewątpliwie mało ruchu, siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, biegunki, zaparcia, ciąża, otyłość, zmiany hormonalne. Hemoroidy kiedy napełniają się krwią ponad miarę nie mogą się same opróżnić wówczas powstaje stan zapalny. Może on objąć sploty żylne ale również inne tkanki odbytu.

Wiek pacjenta nie ma wpływu na pojawienie się żylaków, nie mniej jednak częściej doświadczają ich osoby dorosłe.

Do pierwszych pojawiających się objawów należy z pewnością świąd odbytu oraz jego okolic. Drapanie niestety może pogorszyć sprawę, gdyż przyczyni się do powstania stanu zapalnego. Innym objawem może być również pojawianie się krwi po wypróżnieniu. Zdarza się, że na zewnątrz odbytu można wyczuć mały guzek. Możliwe, że cofnie się on samoistnie. Jeśli nie zniknie wówczas należy się nim zająć, aby zapobiec zakrzepicy.

Leczenie hemoroidów jest uzależnione od stanu ich zaawansowania. Często stosuje się leczenie farmakologiczne. Jeśli ono nie pomaga wówczas lekarz proktolog może zlecić wykonanie tak zwanego gumkowania (usuwanie hemoroidów metodą Barrona).Metoda ta polega na tym, że na hemoroid zakładana jest gumowa opaska, która odcina dopływ krwi do guzka, który w efekcie końcowym obumiera i odpada po około tygodniu. Ta metoda jest dosyć często stosowana, gdyż jest bezpieczna i skuteczna. Zaraz po zabiegu można wrócić do wykonywania swoich codziennych czynności.