Pierwsza wizyta u ginekologa zazwyczaj dotyczy młodych dziewcząt i kojarzy się głownie ze wstydem i strachem, co dodatkowo potęgowane jest stresem. Należy jednak pamiętać, że lekarz ginekolog to specjalista jak każdy inny i żadna przychodząca pacjentka nie powinna czuć się skrępowana tym, że do badania ginekologicznego trzeba się rozebrać. Przez takie badania przechodzi większość kobiet, przynajmniej kilka razy w życiu.

Jeśli kobiety krępują się lekarza- mężczyzny to zawsze mogą zdecydować się na wizytę u Pani doktor. Należy jednak wspomnieć, że wg opinii wielu kobiet lekarze ginekolodzy są bardziej delikatni. Często u kobiet, zwłaszcza młodych pojawia się lęk przed niechcianą ciążą albo rozwojem choroby. Tym bardziej należy więc uda się do lekarza i wykonać badanie które pozwala wykryć nieprawidłowości i choroby miejsc intymnych nawet we wczesnych stadiach rozwoju.

Kiedy czas na pierwszą wizytę?

  • Kiedy pojawi się pierwsza miesiączka
  • Kiedy pojawia się nieregularny cykl, albo miesiączki nie ma w ogóle
  • Kiedy menstruacje albo stosunki są bolesne
  • Kiedy chcesz rozpocząć współżycie i zacząć stosować antykoncepcję- warto porozmawiać z lekarzem o doborze najlepszej metody
  • Gdy podejrzewasz, że jesteś w ciąży

Kiedy jest najlepszy czas w trakcie cyklu na wykonanie badania ginekologicznego?

Badanie ginekologiczne najlepiej przeprowadzić w połowie cyklu. Jest to czas, w którym napięcie brzucha jest mniejsze, co sprawia, że badanie nie jest tak nieprzyjemne. Dodatkowo, akurat ten czas między krwawieniami pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie szyjki macicy.

Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Właściwe przygotowanie do wizyty, zwłaszcza to psychiczne pomoże w lepszym jej przebiegu, przede wszystkim zmniejszy towarzyszący jej stres.

Przed pierwszą wizytą u ginekologa koniecznie należy zadbać o higienę osobistą, umyć się dokładnie, ale bez używania płynów do higieny intymnej, mogą one bowiem dać nieprawidłowy obraz cytologii gdyby lekarz zdecydował się na wykonanie tego badania. Nie należy martwić się estetyką miejsc intymnych. Lekarz na pewno nie zwróci na to uwagi. Gabinety nie zawsze oferują jednorazowe spódniczki, dlatego wygodnie jest założyć sukienkę, albo spódnicę, którą swobodnie można podwinąć dopiero na fotelu ginekologicznym.

Badanie ginekologiczne

Przed badaniem ginekologicznym trzeba odpowiedzieć na kilka pytań: kiedy była ostatnia miesiączka, czy jest regularna, bolesna, czy pojawiają się upławy, czy współżycie jest bolesne itd. Warto też zadawać pytania lekarzowi jeśli coś nas niepokoi. Lekarz na pewno pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

W trakcie badania lekarz zawsze sprawdza wielkość i położenie pęcherza moczowego, macicy, jak i jajowodów.