jednak do ortodonty wiele osób udaje się po to aby, poprawić estetyką uśmiechu, zlikwidować pojedyncze nieprawidłowości w uzębieniu, bądź wyleczyć wadę zgryzu. Ortodoncja leczy funkcję stawu skroniowo-żuchwowego i okluzji. Często jest to leczenie interdyscyplinarne czyli takie którego zadaniem jest przygotowanie pacjenta do następnego leczenia stomatologicznego implantologicznego i protetycznego.

Z pomocy ortodonty korzystają zarówno dorośli jak i dzieci. Im wcześniej wykryta wada u dziecka tym wiadomo że łatwiej jest ją wyleczyć- jest to również szybsze.

Przy leczeniu ortodontycznym istotne znaczenie ma opracowanie indywidualnego planu leczenia. Wraz z lekarzem ortodontą oraz stomatologiem wybrać należy odpowiedni aparat ortodontyczny- ten może być stały konwencjonalny i samoligaturujący oraz aparat zdejmowany. W zależności od tego jaki plan leczenie ma ortodonta taki aparat na zęby się wybiera.

Przyczyn wad zgryzu może być wiele:

  • Niektóre wady są dziedziczne –wada przechodzi z pokolenia na pokolenie Przykładem może być zbyt długa żuchwa, diastema, brak zawiązków zębów.
  • Wady mogą być również wrodzone- które spowodowane są szkodliwymi czynnikami które działają na zarodek bądź płód jeszcze w łonie matki.
  • Wady mogą być również nabyte są one najczęściej spotykane- stanowią ponad 80% wszystkich wad.

Istotne jest to aby leczyć wady zgryzu, gdyż mogą one prowadzić do próchnicy zwłaszcza wtedy kiedy zęby są stłoczone i nie prawidłowo ustawione. Ponadto niewłaściwy ustawienie zębów to również na nieprawidłowe przynoszenie siły na przyzębie może to powodować przeciążenia oraz zmiany patologiczne. Dodatkowo niektóre wady zgryzu ograniczają ruchy żuchwy w trakcie żucia. Również niektóre zaburzenia mowy spowodowane są wadą zgryzu. Leczenie ortodontyczne często stosuje się ze względów estetycznych.

Wady zgryzu mogą pojawiać się już z różnych powodów Mogą to być zbyt duże dziurki w smoczku, kiedy dziecko piło mleko. Może to być również niewłaściwe układanie dziecka w łóżeczku bądź układanie ciągle w jednej pozycji. Niewłaściwe układanie do karmienia, zbyt długie podawanie wyłącznie pokarmów rzadkich papkowatych- przez co brak właściwego obciążenia narządu żucia, oddychanie przez usta, obgryzanie paznokci, ołówków innych przedmiotów. Nawet podpieranie ręki brodą, nieleczona próchnica zębów mlecznych. Wady zgryzu mogą być powodowane również przez różne choroby ogólnoustrojowe oraz urazy. Ortodoncja w Gdańsku jest dziedziną stale rozwijającą się. Jest to miasto gdzie znaleźć można wielu wybitnych fachowców z dziedziny ortodoncji. Wielu pacjentów udaje się właśnie do Gdańska po to aby leczyć wady zgryzu. Minęły już czasy kiedy leczenie ortodontyczne było wstydliwe. Obecnie noszenie aparatów na zęby jest nawet modne. Zdarza się, że ingerencja ortodonty jest kluczowa dla nie tylko wyglądu ale również zdrowia pacjenta.