Zaniki tkanki kostnej w jamie ustnej mogą wydawać się poważnym problemem. I owszem to jest poważny problem, ale z tym problemem można sobie poradzić.

Przyczyn utraty tkanki kostnej może być wiele, mogą to być różne czynniki. Może to być zapalenie dziąseł, urazy, nadmierna ilość płytki nazębnej powodująca zapalenie przyzębia. Po usunięciu zębów dochodzi czasami do zmniejszenia wysokości jak również szerokości kości szczęki, gdzie przyczyną jest brak obciążenia mechanicznego. Aby zapewnić implantom zębowym odpowiednie warunki, musi być do tego odpowiednia ilość tkanki kostnej.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak duże znaczenie ma regularne usuwanie płytki nazębnej, czyli codzienne szczotkowanie zębów. Bakterie które znajdują się w płytce nazębnej powodują uszkodzenia niszczą tkanki które utrzymują zęby. Tkanka która podtrzymuje ząb wówczas zanika i wówczas zniszczona zostaje kość wraz z aparatem więzadłowym. Może zdarzyć się sytuacja, że kości szczęki oraz żuchwy zostają uszkodzone na skutek nieprawidłowej ekstrakcji zębów kiedy jest niewystarczająca ilość kości, wówczas gwint implantu może być widoczny. Czasami zdarza się że jest od strony przedszyjkowej jest mniej kości niż potrzeba do wprowadzenia implantu. Istnieją metody regeneracji kości kiedy implant zostanie wprowadzony wówczas miejsce to obsypuje się kością syntetyczną bądź naturalną, następnie zasłania się ją membraną oraz unieruchamia specjalnymi gwoździami. Taka metoda ta jest możliwa do zastosowania kiedy dziąsło jest na tyle grube oraz sprężyste że można je naciągnąć na zwiększoną objętość wyrostka okołozębowego. Można również poszerzyć wyrostek zębodołowy wówczas implant wprowadzany jest powtórnie po około 6 miesiącach.

Dzięki metodzie odbudowy kości możliwe jest odbudowanie zęba. W ubytek kostny wprowadzane są specjalne preparaty w formie granulek lub bloku, pokrywany jest on membraną kolagenową która jest barierą zapobiegającą wrastaniu komórek nabłonka w tkankę która się dbudowuje. Komórki kostne powoli łączą się z cząsteczkami substancji Bio-Oss po około 6 miesiącach utworzona zostaje nowa struktura kostna. Takie metody odbudowy kości w Krakowie stosowane są tylko w najlepszych gabinetach stomatologicznych. Zastosowanie cząsteczek Bio-Oss umożliwia odbudowę brakującej ilości kości.

Po zabiegu rekonstrukcji kości przez kilka dni powinno się unikać znacznego wysiłku fizycznego. Zaleca się również ograniczenie mówienia. Zęby można myć tak jak codziennie. Ponadto przez kilka dni po zabiegu warto przykładać zimne kompresy, które będą likwidowały ból oraz obrzęk.Również przez kilka dni warto unikać znacznego przebywania na słońcu. Ne powinno się również palić, a nie pić alkoholu przez około 2 przez 3 dni. Przez pierwsze kilka dni również jedzenie może sprawiać pewne trudności dlatego też potrawy powinny być płynne bądź półpłynne i oczywiście nie zbyt gorące. Taka dieta może trwać do tygodnia. Należy pamiętać o tym aby stosować odpowiednie leki przepisane przez lekarza według jego zaleceń. Warto zapoznać się z metodą rekonstrukcji kości przy pomocy wymienionego preparatu gdyż jest to bardzo dobrze przebadany substytut kości, stosowany jest u wielu pacjentów z powodzeniem.