Każdy chociaż raz w życiu był na wizycie u stomatologa.  Wydaje się że jest to zawód prosty.Zadaniem lekarza stomatologa jest wyleczenie zębów.  Nie zawsze jednak jest to możliwe na jednej wizycie. Czasami konieczne jest wykonanie pewnego rodzaju diagnostyki niezbędnej do tego, aby sprawdzić w jakim stanie znajduje się ząb. 

Również w stomatologii, podobnie jak w innych dziedzinach medycyny prawidłowa diagnoza ma kluczowe znaczenie aby ustalić poprawny proces leczenia. 

 W stomatologii bardzo często wykorzystywane są w badania RTG.  Wykonuje się zdjęcia pantomograficzne, zębowe, cefalometryczne i tomograficzne. Jednym z najdokładniejszych rodzajów badań jest badanie tomograficzne, która pokazuje wszystkie struktury twarzoczaszki, jeśli jest wykonana w ujęciu 3D. Niewątpliwie tomografia stomatologiczna jest jedną z najszybszych metod diagnostyki . Jest to metoda całkowicie bezinwazyjna. Od razu po jej wykonaniu lekarz otrzymuje rzeczywisty obraz tkanek miękkich jak również zatok szczękowych oraz zębów. Na podstawie tego obrazu może wykryć potencjalne stany zapalne u pacjenta. Badanie jest krótkie- trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Dzięki temu badaniu można określić prawidłowość leczenia kanałowego jak również drożność zatok szczękowych.

Czy wykonanie badania tomografii stomatologicznej jest bezpieczne?

Tomograf stomatologiczny jest urządzeniem które jest nowoczesne. Dawka promieniowania jonizującego jest zminimalizowana co najmniej kilkunastokrotnie, dlatego też jest to badanie bezpieczne.  Ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby związane z pojedynczym skanem jest niższe. Wynik badania RTG można otrzymać na płycie w postaci cyfrowej. Badanie tomograficzne jest często wykorzystywane w implantologii czyli dziedzinie wszczepiania zębów. Ten rodzaj badania pozwala określić wymiary kości. Za pomocą tego badania można uzyskać rekonstrukcję 2D lub 3D.  Dzieje się to dzięki wykonaniu obrazów cienkich warstw Badanie tomografii komputerowej można wykorzystywać w specjalistycznych programach komputerowych. Tam badanie jest nakładane na symulacje implantu przez stomatologa, który dzięki temu może uzyskać wiedzę na temat ewentualnych możliwości oraz trudności w wykonaniu danej implantacji. 

Kto nie powinien korzystać z tomografii stomatologicznej? Z tego rodzaju badania powinny zrezygnować kobiety w ciąży.

 

Co można zobaczyć na badaniu tomograficznym stomatologicznym?

 • zmiany nowotworowe 
 • torbiele 
 • próchnica
 •  ubytki kostne 
 • zatrzymane zęby
 •  zęby nadliczbowe
 •  zmiany okołowierzchołkowe
 • procesy zapalne
 •  położenie kanału nerwu zębodołowego
 • zmiany w zakresie zatok szczękowych, przynosowych
 •  obniżenie brzegu kostnego.  

 

Obecny aparaty do fotografii stomatologicznej są bardzo nowoczesne. Pozwoliło to skrócić czas trwania procedury, jak również dzięki nim można uzyskać bardziej szczegółowy wynik badania. Wynik jest gotowy w przeciągu kilku minut. Do badania tomografii stomatologicznej nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Badanie wykonywane w gabinecie kosztuje około 200 zł. Częściowa tomografia to koszt około 100 zł. Natomiast wykonanie tomografii szczęki i żuchwy to koszt około 350 zł.  Jest to dość spory wydatek, jednakże należy wziąć pod uwagę to, że jest to badanie bardzo dokładne i niekiedy niezbędne do wszczęcia odpowiedniej procedury leczenia.