Botoks przede wszystkim kojarzy się z redukcją zmarszczek. Zastosowanie tej substancji w medycynie estetycznej jest jednak znacznie szersze. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej są bardzo popularne od wielu lat. Wiele osób zastanawia się, czy stosowanie botoksu jest bezpieczne? Czy efekty nie są sztuczne i nienaturalne? Jak często można wykonywać zabiegi? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu

Wyróżnić można wiele wskazań do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem botoksu. Substancję tę stosuje się w leczeniu:

  • zmarszczek – na czole, pomiędzy brwiami, wokół oczu,
  • opadających kącików ust, opadających powiek,
  • bruzd na szyi oraz dekolcie,
  • bruksizmu,
  • migreny.

Jak widać powyżej wyróżnić można pewne nieszablonowe zastosowania botoksu, jak np. w leczeniu migreny. Najczęściej jednak jest stosowany w celu spłycenia zmarszczek i uzyskania efektu wyraźnego odmłodzenia.

Sam zabieg polega po prostu na wstrzyknięciu w wybrane miejscu toksyny przy użyciu cienkich igieł. Na marginesie należy dodać, że w miejscach iniekcji mogą pojawić się drobne zasinienia, które powinny zniknąć już po upływie kilku dni.

Czy botoks jest bezpieczny?

Botoks uznawany jest za bezpieczną substancję, należy jednak mieć na względzie, że podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu mogą wystąpić pewne działania niepożądane. Większość z nich ma charakter łagodny oraz odwracalny. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych można zminimalizować – m.in. poprzez przeprowadzenie zabiegu u specjalisty. Należy unikać ofert osób prywatnych, które często poza osobistymi doświadczeniami nie mają kierunkowe wykształcenia oraz odpowiedniej wiedzy. W tym miejscu należy wskazać, że występuje szereg przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Są to m.in.:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych, antybiotyków,
  • niektóre choroby np. cukrzyca, stany grypowe,
  • zaburzenia w krzepnięciu krwi,
  • aktywne stany zapalne skóry i infekcje,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Wśród działań niepożądanych należy wyróżnić zaczerwienienia, ślady po nakłuciach, stany zapalne, gorączkę, wymioty, zmęczenie, problemy z oddychaniem i wiele innych.

Jak długo będą utrzymywały się efekty?

Po przeprowadzeniu zabiegu skóra stanie się gładsza, zmarszczki wygładzone, złagodzony wyraz twarzy. To nie jedyne działanie botoksu – rezultatem jest także zredukowanie częstotliwości bólów migrenowych.

Pierwsze rezultaty pojawią się już po upływie kilku dni. Jak długą będą się utrzymywać? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji – od około 3 do 6 miesięcy. Możliwe jest także powtórzenie zabiegu – jeśli całkowicie wygaśnie działanie botoksu, najwcześniej po upływie 3 miesięcy od poprzedniego zabiegu.

W Krakowie zabieg botoksu można wykonać w często polecanej klinice medycyny i ginekologii estetycznej Bona Dea.