Wiele osób ma na swoim ciele różnego rodzaju znamiona. Niektórzy mają je od urodzenia, innym pojawiają się w ciągu życia. 

Znamiona różnią się od siebie wielkością, kolorem, kształtem. Na znamiona mówi się popularnie że są to pieprzyki. 

Co to takiego są znamiona barwnikowe? 

Znamiona barwnikowe są to wykwity skórne o różnej barwie, szarej czarnej bądź brązowej. Znamiona mogło być wklęsłe bądź też wypukłe. Niektórzy mają pojedyncze znamiona, a jeszcze inni mają ich bardzo dużo. Bardzo ważną kwestią jest to, aby obserwować swoje znamiona. Przyglądać się im czy nie zmieniają swojego kształtu, koloru czy nie zmieniają swojej wielkości. Jeśli znamiona nie zmieniają się, wówczas nie ma powodów do niepokoju. Jeśli jednak zaobserwuje się jakąś zmianę, niepokojącą warto wtedy udać się do lekarza specjalisty. który oceni charakter znamienia, oraz podejmie decyzję czy takie znamię koniecznie trzeba wyciąć czy należy je zostawić.

 Jaki lekarz zajmuje się leczeniem znamion?

Z takim problemem udaję się do lekarza dermatologa on może skierować na wizytę do chirurga onkologa który dokładnie przyjrzyj się znamionom. Badanie w gabinecie lekarskim jest to najczęściej badanie dermatoskopowe polegające na oglądaniu znamion w bardzo dużym powiększeniu. Czasami znamię należy wyciąć. Najczęściej dzieje się tak w przypadku kiedy znamiona krwawią kiedy wydobywa się z nich wydzielina, kiedy są bolesne, bądź też pojawiają się w problematycznych miejscach. Takimi miejscami mogą być podeszwy stóp bądź też narządy płciowe. Znamiona  również które powiększają się mogą budzić niepokój. Pacjent jest kwalifikowany do zabiegu chirurgicznego usunięcia znamienia przez lekarza chirurga onkologa. Zabieg taki często jest konieczny nie tylko ze względów estetycznych ale również zdrowotnych. Podczas chirurgicznego usunięcia zmiany można przebadać pod względem histopatologicznym wyciętą tkankę oraz określić czy działo się tam coś niepokojącego.  W przypadku kiedy zmiana ma charakter łagodny nie jest wówczas konieczne dalsze leczenie, natomiast jeśli podczas badania histopatologicznego okaże się że dane zmiana miała charakter nowotworowy wówczas konieczne jest przejście pod opieką lekarza onkologa. Dzięki chirurgicznemu wycięciu zmiany jest ona całkowicie zlikwidowana. W miejscu gdzie się znajdowała pozostaje blizna którą jednak można również spróbować usunąć. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przy pomocy skalpela. Po całym zabiegu zakładane są szwy oraz opatrunek Wycinanie znamion w Krakowie odbywa się w gabinetach chirurgicznych bądź w Instytucie Bielendy.  

Czy usuwanie znamion powinno budzić niepokój? 

Usuwanie znamion jest bezpieczne, choć często pokutuje jeszcze przekonanie iż lepiej nie ruszać danej zmiany,  nie wycinać jej, gdyż wówczas można zachorować na czerniaka. Lepiej jednak jest oddać się pod opiekę specjalisty w momencie kiedy dana zmiana budzi niepokój zdiagnozować daną zmianę oraz rozpocząć leczenie. Odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór skóry można wyleczyć dlatego też tak ważne jest nie zaniedbywanie znamion na własnym ciele. Jeśli tych znamion jest dużo wówczas można poprosić bliską osobę o to aby pomogła w obserwacji. Warto sobie zrobić zdjęcie takich znamion, aby za jakiś czas wykonując kolejne zdjęcie mieć porównanie czy dane zmiany się zmieniły na ciele czy pojawiły się nowe czy zmiany powiększyły się czy też być może nie dzieje się nic niepokojącego.